27 Ocak 2009 Salı

Galatasaray-1 Sivasspor-1

Eğer şu maçta bu kadar topla oynayıp 1 pozisyona giriliyorsa Galatasaray'da orada bir sıkıntı vardır.

Oyuncuları veya teknik direktörü suçlamak yersiz olur bana göre. Sistemde o 4-2-3-1'in 3'ü çok önemli. O bölgede teknik becerisi yüksek, takımı hücuma taşıyacak oynamak zorunda. Aksi türlü gol atmanız imkansız hale geliyor. Aynen bugün olduğu gibi. Takımı hücuma taşıyacak o üçlüde, bölgesinin özellikleri taşıyan bir tek Arda oynuyor. Bütün hücum stratejisi, herşey dolayısıyla o oluyor. Ayhan'a, Barış'a ''neden 'o' pasları veremiyorsunuz, neden Baros'u pozisyona sokmuyorsunuz, neden tek pas hücumları yapamıyorsunuz'' diyemeyiz. Çünkü onlar 'o' futbolcular değil.

Şu takıma son 1 ayda ne oldu demeyelim lütfen. 1 ay önce izlediğiniz takımda Lin10-Arda-Kewell oynuyordu orada. Arkasında Barış-Topal(Ayhan) oynuyordu. O zamanda Baros'da büyük üçlüde harika bir futbol oynayabiliyordu. Doğrusu da bu ki oluyordu.

Ancak bugün bunu sağlayamıyor, bu futbolcuları bir arada oynatamıyorsanız bir sağlık kurulu(!)'na göz atmak gerekiyor artık. Kimsede 3-4 sakat olmuyorken Galatasaray'da, neredeyse tamamı çok önemli 11 sakat oluyorsa bir sorun vardır orada. Ki bu sorunun sonuçlarındandır bu beraberlik. Yine bu tür yaratıcı futbolcular olmadığı takdirde, Arda yine yalnız kaldığı takdirde, hücumda çok çok çok sıkıntı çekmeye devam eder Galatasaray.

Maça dair bugün Baros'da o üçlü birlikteliğinin olmamasından en çok etkilenen isimdi ki belki de Galatasaray'a geldiğinden beri en kötü futbolunu oynadı. Takımda en kötü isimdi bana göre. En iyisine de Arda diyebilirim. Elinden gelen herşeyi yaptı, hücum sadece onun üstünde olmasına rağmen.

Skibbe'ye de söyleyecek bir şey yok sonuçta adamın elinde Kewell, Lincoln, Nonda vardı da sokmadı mı? Bir tek hücuma yönelik Yaser vardı onu aldı zaten. Ne yapabilirdi ki. Sisteminin temel elemanları yoktu.

Sağlık kurulu bu önemli pozisyonda ki oyuncuları iyileştirmeye bakmalı. Çok ihtiyaç var onlara. Her maç, her an..

Sivasspor istediğini aldı diyebiliriz. Yalnız oynadıkları futbol, insanı futboldan soğutur söyleyeyim. İlk yarıda 11 kişi, ikinci yarıda golden sonra 25(!) kişi yarı sahasından çıkmadı Sivas ki belki de maçı 2-0'a getirip turu garantiliyebilirlerdi. Bilica kötü biri. Yinede turu geçen tarafın Galatasaray olacağını düşünüyorum. Yarın görüşmek üzere..

1 yorum:

Juan y Fer dedi ki...

At this moment, Sivasspor is a hard rival, we will see where is its limit and it can be at this level until the end of the season.
Regards,
http://saqueneutral.blogspot.com/
(a blog about sport in English and Español)