3 Aralık 2008 Çarşamba

Galatasaray-Hertha Berlin Maç Önü

Malumunuz 21.45'te güzel anılarımızın olduğu Berlin deplasmanında olacağız dostlar. Biraz maç önü Galatasaray'a ve olasılıklara bakacağız şimdi.

İyi oynamayan bir Galatasaray var (vasat oynayan ama bu oyunu kepazelik diye gösteren medya var!). Formda bir Berlin ekibi var. Hani kağıt üstünde derler ya, işte orada herşey Galatasaray'ın kaybetmesi sonucunu çıkarıyor bize. Deplasmanlarda kötü oyun süregelmiş, son dönem genel formsuzluk var, hoca tartışılıyor, geçen hafta Metalist'e yenilinince idam sehpaları hazır edilmiş durumda zaten.. Evet eğer futbol matematikse sonuç belli denilebilir. Ama değil. Olumlu yönleride var maçın. Öncelikle Galatasaray daha iyi bir takım. Galatasaray'ın en çok istediği ortam oluşacak maçta şöyle ki; berlin'in kazanması şart ve galatasaray'ın üstüne gelmek zorunda, bu da Galatasaray'ın rahat ettiği, keyif aldığı, keyif verdiği oyun tarzı oluyor. Skibbe-Kalli-Lincoln üçlüsü Alman futbolunu bilirler bu avantaj sağlayabilir. Birde taraftar desteği var ki hatırlatma açısından 2000'de ki Dortmund-Galatasaray maçını aklımıza getirelim...

Daha önemli kısım ise sonuçlara göre ne olacağı. Öncelikle belirteceğim konu; 2. ve 3. olma durumunda bir üst turda, ilk maç deplasmanda ikinci maç iç sahada oynanacak. Bu durum, takımların içerde ne kadar mücadeleci olduğunu düşündüğümüzde, son maçta seyirci-baskı-rakibe verilen korku gibi faktörlerle çok büyük avantaj getiriyor. Geçen sene 'ilk maçta' Leverkusen'i ezen ama gol atamayan Galatasaray hatırlarsınız deplasmanabu oyunun verdiği umutla gitmişti. Ama son maç deplasmanda pek olumlu olmamıştı. Bu avantajı kazanmak şart ve çok önemli.. Galatasaray eğer bu maçı kazanırsa büyük ihtimalle 1. olacak ve diğer uefa gruplarında 3. olan takımlardan biri ile oynayacak. Berabere kalırsa yine büyük ihtimalle 2., daha az ihtimalle 1.olacak. Şu durumda çıkamama ihtimali yok gibi Galatasaray'ın. Yenilirse 3. olma şansı artıyor. Bu sene Şl takımlarının Uefa takımları ile arasında fark yok. 3. olacak Şl takımları ile hiç yok. Bu sebepten 1. yerine 2. olmak 'başarısızlık' diye nitelendirilemez bence. İkisi de büyük başarıdır günün koşullarında. Benzer ortak avantajlar taşır.

İnşallah, umarız bugün Galatasaray kazanır bizi, milletimizi, Berlin'i dolduracak Türkleri mutlu eder. Başarılar Galatasaray.

1 yorum:

Juan y Fer dedi ki...

Hello,
important win and now Galatasary must wait a Metallist´s defeat in the last game to finish in the top position of the group.
Regards,
http://saqueneutral.blogspot.com/
(a blog about sport in English and Español)